29 Marca 2024 r. Imieniny: Amalii i Wiktoryna

Ważny Komunikat

Dodane: 21 Maj 2021  11:16:15    Autor: Żaneta Siwińska    Drukuj

UWAGA

W związku z informacją,  którą uzyskał GOPS w Kole, że na terenie Gminy Koło pojawiają się osoby podające się za pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole, apelujemy by osoby lub rodziny, które odwiedza pracownik socjalny prosiły o okazanie legitymacji służbowej. W przypadku wątpliwości co do tożsamości osoby podającej się za pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole prosimy o zgłaszanie tego organom ścigania.

O próbie oszustwa może świadczyć to, że osoby te proponują odpłatną pomoc, pytają o miejsce przechowywania oszczędności oraz nie posiadają legitymacji służbowej. W przypadku odwiedzin Pracownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej jego wiarygodność należy zweryfikować w następujący sposób: Pierwszym sposobem weryfikacji pracownika socjalnego jest poproszenie go o okazanie legitymacji służbowej – posiada ją każdy pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kole. Prosimy nie wpuszczać do domów osób, które odmawiają jej okazania. W przypadku wątpliwości, tożsamość pracownika socjalnego można sprawdzić dzwoniąc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numery 63 261 60 55 lub 63 272 13 89. Pracownik socjalny powinien mieć przy sobie kwestionariusz rodzinnego wywiadu środowiskowego, który wypełnia razem z rodziną. Pracownik socjalny nigdy nie prosi o pokazanie oszczędności ani nie pyta, gdzie zostały ukryte. Nie prosi też o gotówkę. Pracownik socjalny nie prosi o kawę czy herbatę – taka prośba może mieć na celu odwrócenie uwagi. Oszust wykorzystuje ją, by zostać na chwilę sam. Pracownicy socjalni nie zaczepiają ludzi na ulicy, nie proponują możliwości otrzymania dofinansowania. Nigdy też nie przydzielają pomocy finansowej bez przeprowadzenia wywiadu i wydania decyzji administracyjnej. Pomoc oferowana przez pracowników socjalnych jest zawsze nieodpłatna. W razie podejrzeń najlepiej zawiadomić policję.

Świadomość mechanizmów działania oszustów pomaga zapobiegać takim sytuacjom, dlatego prosimy o przekazywanie informacji na ten temat osobom potencjalnie zagrożonym, np. seniorom.